حافظهقطعات اصلی کامپیوتر

معرفی نسل بعدی کارت حافظه های SD

در دنیای امروزی با گسترش محتوای ویدیوئی K4 و K8 و فایل های تصویری حجیم، به تجهیزات ذخیره سازی سریعتر و بزرگتری نیازمند شده ایم. حال انجمن SD با عرضه نسل جدیدی از کارت حافظه موسوم به SD 8.0 سرعت این نوع از تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات را به مقدار چشمگیری افزایش داده است.

بر اساس اخبار منتشر شده، حداکثر سرعت انتقال اطلاعات در SD 8.0 به ۴ گیگابایت بر ثانیه (MB/s 3398) رسیده است که در مقایسه با کارت حافظه های SD کنونی، شاهد ۴ برابر شدن سرعت می باشیم. در حال حاضر حداکثر سرعت کارت حافظه های SD برابر با ۹۸۵ مگابایت بر ثانیه بوده و کارت UHS-III SD نیز ۶۲۴ مگابایت بر ثانیه است.

این بهبود سرعت در کارت حافظه های SD 8.0 جدید به لطف استفاده از رابط PCIe 4.0 و جدیدترین NVMe (نسخه ۱.۴) میسر خواهد گشت. کارت حافظه های SD 7.0 و SD 7.1 از رابط PCIe 3.0 (که سرعت کمتری دارند) استفاده می کنند.

 

طبق گفته های انجمن، این استاندارد جدید برای کارت های حافظه SDHC ، SDXC و SDUC در دسترس خواهد بود. به منظور بهره گیری از حداکثر سرعت، به یک کارت خوان با پشتیبانی از دو خط PCIe 4 نیاز است. با استفاده از PCI 3 سرعت انتقال در حدود ۲ گیگابایت در ثانیه (۱۹۲۰ مگابایت در ثانیه) امکان پذیر است. این افزایش سرعت در کارت های SD Express جدید از طریق طرح جدید پین ها (سه ردیف) در قسمت عقب کارت، حاصل می شود و همچنین به آنها امکان پشتیبانی از خطوط تک و دوگانه PCIe 4.0 را می دهند.

هیرویوکی ساکاموتو (Hiroyuki Sakamoto) رئیس انجمن SD می گوید : “با استفاده از SD8.0 به راحتی میتوان فیلمبرداری اسلوموشن را انجام داد و همچنین در فعالیت های ورزشی عکس هایی پیاپی (burst photo) با بالاترین را ثبت کنید. این بدان معنی است که ضبط و پخش فیلمبرداری با کیفیت K4 و K8 وهمچنین فیلمبرداری ۳۶۰ درجه را بی هیچ عیب و نقصی تجربه می کنید.”

انتظار نداریم که در مدت زمانی کوتاه شاهد به کارگیری سازندگان از استاندارد کارت حافظه های SD 8.0 در تجهیزات جدید خود و ارتقاء آن ها باشیم و باید تا پایان سال جاری صبر کنیم. حال در صورت تمایل به خرید کارت های حافظه SD 8.0، خوشبختانه با کارتخوان های قدیمی سازگار خواهند بود؛ اگرچه به حداکثر سرعت و کارایی خود نمی رسند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن