کنسول و بازی

آیا PS5 بهتر از Xbox سری X است؟

تا زمانی که هر دو کنسول جدید PS5 و Xbox Series X را در دست نگیریم، استدلال ها درباره برنده این رقابت ادامه خواهد داشت. با توجه به اطلاعاتی که بر روی کاغذ منتشر شده، به نظر می رسد که کنسول Xbox Series X، از قدرت بیشتری برخوردار است. این دستگاه به پردازنده گرافیکی قدرتمند با ۱۲ ترفلوپ مجهز می باشد، در حالی که حداکثر ترفلوپ PS5 به ۱۰.۲۸ می رسد. در واقع، یک ترفلوپ به توانایی پردازنده در محاسبه یک تریلیون نقطه شناور در ثانیه گفته می شود. اما این فقط بخشی از داستان است؛ باید گفت که کار با کنسول Xbox Series X برای کاربران پیچیده تر خواهد بود. یعنی بهره برداری از قدرت ۱۲ ترفلوپ می تواند مشکل باشد؛ در حالی که دستیابی به پتانسیل کامل PS5 آسان است.

نمونه ای از این وضعیت قبلاً هم در کنسول PS3 اتفاق افتاده است. فلوپ های PS3 به دلیل SPU، بسیار بالاتر از ۳۶۰ بود. اما در عمل به دلیل پیچیدگی ها، ضعف مموری و مشکلات دیگر، عملکرد این دستگاه هرگز به مشخصاتی که بر روی کاغذ اعلام شده بود، نرسید.

علاوه بر این، داشتن دو پهنای باند مختلف برای RAM در Xbox سری X می تواند نا امید کننده باشد: چون مقدار کلی چیزهایی که می خواهیم در قسمت سریع قرار دهیم به حدی است که ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. و اگر بخواهیم از کیفیت تصویر ۴K پشتیبانی کنیم، با ماجرای دیگری روبرو خواهیم شد. بنابراین مواردی وجود دارد که عملکرد GPU را تحت تأثیر قرار می دهد.

در مجموع باید منتظر ورود این کنسول های بازی به بازار باشیم. چون عملکرد واقعی این دستگاه ها نه بر روی کاغذ، بلکه در عمل و زمان بازی مشخص خواهد شد. همچنین، قیمت هیچ یک از این کنسول ها تا به حال اعلام نشده است.

منبع: Techradar

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن